BU ÜRÜNÜ GÜNLÜK TÜKETMEK BEYİN AKTİVİTENİZİ YÜKSELTİR

<meta name=”google-adsense-account” content=”ca-pub-7350718767107764″>

Hangisi olduğunu tahmin edemezsiniz…

Bilimsel Çalışmalara Göre Bu Ürünü Günlük Tüketmek Beyin Aktivitenizi Yükseltir

Hangisi olduğunu tahmin edemezsiniz…

Oldukça küçümsenen sebzelerden biri olan pancar, kanserle savaşmaktan, kalp hastalıkları riskini azaltmaya kadar birçok sağlık yardımı sağlayan besleyici maddelerle doludur.

En son yapılan araştırmalara göre, bu lezzetli parçaları akşam yemeği tabağına eklemeniz için bir neden daha var (yiyebileceğimiz en sağlıklı sebze olmasının yanı sıra) günlük 1 bardak pancar suyu, egzersiz yapılmadan önce içildiğinde, beyin fonksiyonlarını güçlendirdiği gibi, yaşlanmakta olan beynin işlevini ve performansını da arttırabilmektedir.

Düzenli egzersiz yapılması ve pancar suyu tüketiminin bileşik etkilerini incelemek için Wake Forest University’deki araştırmacılar, yüksek tansiyonu olan ve genelde evde oturan, 26 erkek hastayı incelediler. Katılımcıların yaş ortalaması 65’di. Altı haftalık egzersiz programına katılan tüm erkekler, haftada 3 seans yürüdüler ve seans başına 50 dakika egzersiz yaptılar. Gruplardan biri,egzersizden bir saat önce pancar suyu alırken, diğer grup plasebo aldı. Araştırmadan önce ve sonra araştırmacılar, fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme tekniği kullanarak, deneklerin beyinlerindeki faklı bölgeler arasındaki bağlantıları inceledi.

Altı haftanın sonunda, her iki grupta da, beyinlerinin motor bölgelerinde bulunan nöronlar arasında gelişmiş bağlantılar gözlendi. Bununla birlikte bağlantı oluşturma kapasitesi ve miktarı, egzersizden önce pancar suyu içenlerde önemli ölçüde fazla idi. Pancar suyu içen grubun beyinlerinde bulunan ortalama mobilite (kas esnekliği  ve birçok eklemin bileşimi olarak kasın en geniş açıda hareket edebilme özelliği) problemi sayısı, 26 yaşındakiler ile karşılaştırılabilmekteydi.

Pancar suyu Ve Egzersiz Neden Böyle Harika Bir Kombinasyon?

Yapılan çalışmalara göre diyetle alınan nitrat destekleri istirahat anında kan basıncını düşürüyor. Ayrıca egzersizlerde oksijen gereksinimini de düşürerek sporcuların, bisiklet, koşu ve kürek çekme gibi alanlarda da performanslarını arttırabiliyor.

Araştırmacılar, pancar suyunun, (nitriti kan dolaşımındaki nitrik okside dönüştüren) nitratla yüklü olmasının önemli olduğunu vurguluyor. Bilim insanları bu dönüşüm sürecinin sıkı egzersiz sırasında olduğu gibi, düşük oksijen koşullarında da geliştiğini düşünüyor. Eğer egzersizden önce pancar suyu içilirse, beyindeki alanlar düşük oksijen seviyesi içerdiğinden, daha fazla nitrit, nitrit okside dönüştürülebiliyor. Bu süreç sırayla, kan damarlarını gevşetmeye ve genişletmeye, beyne oksijen açısından zengin kan götürmeye ve böylece beyin performansını arttırmaya yardımcı oluyor. Normal  yeşil bir sebzeden alınan sodyum nitrat, sub maksimal egzersiz sırasında oksijen tüketimini azaltır, böylece oksijen verimliliği %1.4 oranında artar.

Özetle söylemek gerekirse; Yedikleriniz arasında sizi daha sağlıklı ve genç beyine götüren bir besin arıyorsanız araştırmacılar pancar suyu içmenizi tavsiye ediyorlar.

Sebzelerde bulunan antioksidanlar ve C vitamininin , sebze yolu ile alınan nitratın kanserojen bileşiklere dönüşüm sürecini engelleyici etkide bulunması üzerinde de araştırmalar devam etmektedir.

DİKKAT: Çok yeni bir araştırma olduğu için, kesin bilimsel sonuca ulaşılması açısından daha pek çok çalışmanın yapılmasına ihtiyaç vardır.

Kaynak :

Reader’s Digest, Healthy Eating, A Daily Dose of This One Food Can Boost Your Brain, Science Says.

Acıbadem Hayat: Nitrat Takviye Olarak Alınmalı Mı?

Prof.Dr.Erdem Yeşilada: Kırmızı Pancar Suyu Egzersiz Performansını Arttırır Mı?

2 Comments

Bir Cevap Yazın